Täna startis orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1

Täna, 7. mail 2013 kell 07.06 startis kanderakett Vega pardalt orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1, mille valmimisse on panustanud ka Eesti Lennuakadeemia tudengid.

„Olen väga tänulik selle võimaluse eest, äärmiselt huvitav on olnud jälgida satelliidi valmimist, seda oma käes hoida ja näha, kuidas toimub kosmosetehnika testimine. Alguses, kui lugesin kosmoseraketi VEGA juhendit, kus olid kirjas standardnõuded g-des ja millised jõud mõjutavad kanderaketti kosmoses, siis ma ei osanud seda oma peas ette kujutada. Juhendaja valmistas mind ette lärmiks, mida testimisel võib kuulda, kuid ise seda pealt näha ja kuulda oli tõeliselt põnev ja unustamatu kogemus,“ ütles projektis osalenud side- ja navigatsioonisüsteemide käitamise eriala diplomand Jana Šubitidze. 

Jana on üks mitmest diplomandidest, kelle lõputöö on seotud projektiga ESTCUBE - tema tegeles satelliidi testimisega vibratsioonile. Tudengitest on olnud kaasatud ka Mari Allik. Lisaks on ESTCUBE projekti panustanud meie vilistlased - Kadi Kivistik ja Jaak Mõttus. 

Eesti Tudengisatelliidi projekt algas 2008. aasta suvel eesmärgiga edendada tudengite kosmosetehnoloogiaalaseid teadmisi ja arendada Eesti kosmose- ja kõrgtehnoloogilist tööstust. Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Lennuakadeemia ja Eesti Maaülikooli koostöös sündis rahvusvahelise mõõtmega projekt – satelliidil tehtava eksperimendi loomist koordineeris Soome Meteoroloogia Instituut.


Lisainfo  ESTCube'i kodulehelt www.estcube.eu ja Facebooki lehelt www.facebook.com/estcube