Aleksei Turovski navigeeris lendureid linnu-ja loomariigis

Eesti Lennuakadeemias esines 5. oktoobril siseloengute raames külalislektorina Aleksei Turovski, kes pidas loengu teemal „Side ja navigatsioon linnu- ja loomariigis“. Turovski käsitles linnu- ja loomariigi side ja navigatsiooni üldisemalt ning alateemade kaupa.

Turovski alustas loengut üldiste põhimõtetega: „Ükski elus asi ei ela üksinda omaette. Kui elad, elad koosluses“. Kuna kooslusi on raske üldistada, defineeris zooloog kõigepealt mõisted. Turovski sõnul koosneb navigatsioon linnu- ja loomariigis nagu lennunduseski kolmest tähtsast küsimusest: kus asud ning mis suunas liigud, kuidas säilitada liikumist ning mida teha, kui seda peab muutma. Keskseks küsimuseks jäi: kuidas määrata punkti, kuhu suundud.

Sideteema koosneb samuti kolmest tähtsast küsimusest: kellega on vaja ühendusse astuda, kuidas sidet hoida ning kuidas juba loodud sideolukorrast turvaliselt välja astuda. Näiteks tõi Turovski musträsta, kes oli tema akna taga laulnud nii kõvasti, et lõhkus köögis kolm klaasi, millest kaks purunesid korraga. Ta möönis küll, et see oli tingitud pigem klaaside defektist, kuid siiski tõestas seda, et kui on vaja kellelegi sõnumit saata, on musträsta laul väga tugev.
Loomadel on Turovski sõnul instinktid sarnased pardaarvuti kõvakettaga. Nad on hästi programmeeritud, kui õppida neid õigeaegselt kasutama. Lisaks instinktidele kasutavad linnud ja loomad veel näiteks nägemismeelt, mis toimib kiirusega 300 000 kilomeetrit sekundis. Raisakotkas on võimeline lennates 1,5 km kõrgusel õhus, nägema rohu sees lebavat surnud hiirt. Ahvidel on kuulmine elutähtis funktsioon, näiteks hoiatavad nad oma liigikaaslasi võimalikust õhurünnakust topeltköhatusega.  „Kui teie kass istub kevadel aknalaual suu lahti, loll nägu peas, ei tähenda see, et ta loll on. Ta on maailma lõhnade internetis“, kommenteeris Turovski suulaes asuva haistmisorganiga kasse.
Kokkuvõtteks lausus Turovski, et nii nagu lennunduseski on lindudel ja loomadel mitu navigatsioonisüsteemi, mida nad eluks vajavad ning aktiivselt kasutavad.

Aleksei Turovski ja Jaan Tamm


Lennuakadeemia on korraldanud külalislektoritega akadeemia  siseloenguid alates 2010. aasta suvest ning suure huvi tõttu plaanib kindlasti jätkata.

Lisainformatsioon:
Maris Arulepp
Sisekommunikatsiooni spetsialist
Eesti Lennuakadeemia
Maris.arulepp@eava.ee