Edulood ja mälestused

Ragnar Pähn
Eesti Lennuakadeemia haldusosakonna juhataja

Miks Tartu Lennukolledž? Peale keskkooli viisin paberid sisse TÜ matemaatika osakonda, Tartu Lennukolledžisse ja Viljandi kutsekooli. Otsus oli õppida, kas Tartus või Viljandis, aga kindlasti mitte Tallinnas. TÜ-s ma riigieelarvelisele kohale ei saanud ja Viljandisse ka jääda ei soovinud, seega jäi loomulikuks valikuks Tartu Lennukolledž ning lennundusettevõtte käitamise eriala.

Eriala valik sai tehtud sellise mõttega, et kui kunagi lennundusest küllalt saab, siis on võimalik alati mujale ettevõttesse minna. Pärast esimest koolipäeva sain kätte oma akadeemilise puhkuse paberid ja suundusin aega teenima Kuperjanovi pataljoni. Aeg oli õigesti planeeritud, sest meie kursus oli 2001. aastal esimene, kes üldained sai Eesti Maaülikooli asemel Tartu Ülikoolist.

Lennukolledžis õppimise ajal elasin lennujaama ühiselamus, igal aastal erinevates tubades ja erinevate inimestega. Tuba sai jagatud selliste Eesti lennunduses vaikselt ilma tegevate persoonidega nagu Kristjan Tõniste, Rene Panksep, Meelis Karus, Jaak Vaher, Märt Beilmann ja teised.  

I ja II kursus kulgesid nagu kõigil üliõpilastel. Suurem osa vabast ajast sai veedetud Ülenurme spordisaalis palli loopides, lennujaama arvutiklassis õppides või Püssirohukeldris vaimu lõõgastades. III ja IV kursusel löödi kursus erialadena laiali ja siis sai ka aina tõsisemalt õppetööle pühendatud. Üha rohkem sai ka trenni hakatud tegema ning võtsin osa kõikvõimalikest spordiüritustest, kus kolledžit oli võimalik esindada.

Lõputöö tegemise ajal tundis rektor Villu Mikita huvi, kas mul leib on laual ehk pakkus mulle kolledžis tööd. Peale lõputöö kaitsmist võtsin pakkumise vastu ja asusin tööle Tartu Lennukolledži haldusosakonna juhataja kohale, kus töötan tänaseni.

Kuna tööleasumisel algas mu karjäär koheselt keskastme juhina, siis läks parasjagu aega, et korralikult süsteemi sisse elada, sest kogu oma senise elu polnud ma ametliku paberitööga kokku puutunud. Põhilise osa tööd sai enne kolledžit tehtud erinevates ehitusfirmades eelkõige kipsipanijana. Minu poolt said näiteks uued seinad Tartu Hotell ja Kalevi kommivabrik.

2006. aastal jätkasin haridusteed Tartu Lennukolledži magistriõppes. Kaheksast alustajast oleme Kuldar Timmuskiga ainukesed, kes on lõputunnistuse kätte saanud. Olles ise väga aktiivne sportlane, üritan ka teisi inimesi liikuma sundida või suunata. Sellest tingituna kirjutasin oma magistritöö pilootide füüsilisest võimekusest.

Eesti Lennuakadeemias töötades olen ma olnud tunnistajaks nii nime, võimu kui ka asukoha muutusele. Viimane nõudis minult väga palju tööd, kuid usun, et kõik saavad uue õppekeskuse üle uhked olla.

Õpilastele tahaks öelda, et elus esineb palju juhuseid, kuid selleks, et õigel ajal olla õiges kohas, ei ole mõtet diivanil lesides telekat vaadata. Senikaua, kui energiat jagub, tuleb pidevalt kogemusi hankida. Nii häid kui ka halbu.